4 ноября в храмах Орловской митрополии будут молиться о мире на Ближнем Востоке

Freedom House / Flickr

4 ноября, в День народного единства, по благословению Святейшего Патриарха Московского и всея Руси Кирилла во всех храмах России во время Божественной литургии будут совершены особые молитвы о мире на Ближнем Востоке, о прекращении кровопролитного конфликта «в земле библейской Ветхаго и Новаго Заветов», помнящей и библейских пророков, и ставшей колыбелью христианства первых веков территории Сирии и Ирака.

Прошение на сугубой ектении о мире на Ближнем Востоке

О еже милостивым оком призрети на люди земли Ближневосточныя и низпослати им мир и оградити от распри и убийства творящих, молим Тя, Милосердный Господи, услыши и помилуй.

О еже просветити светом Своего богоразумия люди ожесточенныя, верныя же Своя укрепити и невредимых соблюсти, молим Тя, Всесильный Творче, услыши и помилуй.

Еще молимся о еже междоусобныя брани, кровопролития, ненависти, вражды и прочая беззакония в земле библейской Ветхаго и Новаго Заветов да прекратятся, истинное же братолюбие и мир да царствуют в людех ея, молим Ти ся, Спасителю наш, услыши и милостивно помилуй.